Använd gärna film som komplement till text

  • Rekommendation
  • Tillgänglighet

Använd gärna video som komplement eller alternativ till andra presentationsformat. Texta och syntolka filmerna så kan fler ta del av innehållet.

Film och video

Många gånger kan det vara lättare att ta till sig innehåll i film (förinspelade tidsberoende medier) än om motsvarande information skulle finnas i en längre text. Använd gärna video som komplement till textbaserad information för att nå personer som har svårt att läsa eller inte kan läsa men som förstår talspråk med stöd av visuell information.

Undantag

Förinspelade tidsberoende medier som inspelad video, film, rörlig bild och animationer samt ljudinspelningar som publicerats innan den 23 september 2020 behöver inte ha undertexter, textbeskrivning eller syntolkning enligt DOS-lagen.

Typ:
Rekommendation
Område:
Tillgänglighet
Aktör:
Kommun, Region, Statlig myndighet
Frågor om innehållet?
info@digg.se
Uppdaterad:
11 september 2025
Hjälpte denna information dig?

Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan

Senast uppdaterad: