Frågor och svar
Här kan du ta del av frågor och svar kring digital identitetsplånbok och Diggs uppdrag.
En digital identitetsplånbok är en tjänst i form av en app som gör det möjligt för individer och företag att identifiera sig, dela information och signera digitalt. Det sker med hög säkerhet och med användaren i kontroll över vilka uppgifter som delas.
Den digitala identitetsplånboken kan även användas för att hantera behörigheter och företrädarskap genom digitala attributsintyg.
Digitala identitetsplånböcker kan användas av EU-medborgare och av personer som är permanent bosatta i ett EU-land och uppfyller de krav som gäller för att få en plånbok.
Nej, det kommer att vara frivilligt att använda identitetsplånbok. Man kommer även kunna välja mellan olika identitetsplånböcker ifall fler aktörer än Digg väljer att bli plånboksleverantörer.
Utvecklingen av en digital identitetsplånbok enligt EU:s krav sker stegvis. I december 2026 lanseras den första versionen av den statliga digitala identitetsplånboken. Därefter följer successiv utveckling av fler funktioner.
Läs mer
Ja. Den kommer att uppfylla EU högsta krav på säkerhet och integritet. Användarna kommer att ha full kontroll över vilka uppgifter de delar, när och med vem. Allt de gör i plånboken kommer att loggas och skyddas.
Under utvecklingen arbetar Digg löpande med tillgänglighet, så att plånboken kan användas av så många som möjligt samtidigt som den uppfyller höga krav på säkerhet och användbarhet.
Om privata aktörer vill lansera en digital identitetsplånbok måste dessa, liksom den statliga, genomgå en nationell certifiering. Därför kan användare känna sig trygga med att alla godkända identitetsplånböcker på marknaden uppfyller de höga säkerhetskraven.
Identitetsplånboken blir också en viktig lösning för Sverige i beredskap, ger ett förstärkt skydd vid cyberattack och möjliggör säker digital kommunikation i både normal- och akutläge.
Identitetsplånboken kommer att vara kostnadsfri för privatpersoner. EU tillåter avgift för företag men hur det blir i Sverige är ännu inte beslutat.
Ja. Användaren behöver kunna ladda ner appen från AppStore eller Google Play. Den första versionen av plånboken kommer att vara inriktad på mobilapplikationer. Vi har ännu inte beslutat vilka ytterligare enheter, operativsystem eller distributionssätt som kan komma att stödjas på sikt.
För att säkerställa likabehandling tar vi inte enskilda möten med privata aktörer. Vårt uppdrag förutsätter att ingen aktör ges, eller uppfattas få, konkurrensfördelar genom individuell rådgivning eller förhandsinformation. Därför hänvisar vi alla till våra publika kanaler och sammanhang där vi löpande uppdaterar om arbetet med identitetsplånboken.
Privata aktörer är välkomna att utveckla en egen digital identitetsplånbok. Denna måste bli certifierad för att kunna bli godkänd på marknaden.
Det blir enkelt för leverantörer av digitala tjänster att erbjuda inloggning med olika digitala identitetsplånböcker. Alla godkända plånböcker ska följa gemensamma europeiska standarder, vilket innebär att integrationen fungerar på ett enhetligt sätt.
Leverantören behöver därför inte skapa en separat lösning eller ett separat API för varje identitetsplånbok. En och samma lösning kan fungera med alla certifierade plånböcker, oavsett om plånboken är svensk eller kommer från ett annat EU-land.
Det förenklar både implementationen och användningen jämfört med dagens e-legitimationstjänster, där olika e-legitimationer kan kräva olika integrationslösningar.
Frågor och svar hos EU-kommissionen
Frequently Asked Questions (europa.eu) Länk till annan webbplats.

Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan
Senast uppdaterad: