Digg firar 1 år med SDK – fler anslutna och ökad digital säkerhet
Det är nu ett år sedan Digg tog över stafettpinnen från Inera AB för att ansvara för Säker digital kommunikation – SDK. Många organisationer har anslutit till SDK och kan nu skicka trygga och säkra meddelanden. Läs en intervju med Kristin Aastrup, enhetschef på Digg.

Kristin Aastrup, enhetschef på Digg
Den 1 april 2024 tog Myndigheten för digital förvaltning (Digg) officiellt över ansvaret för tjänsten Säker digital kommunikation (SDK) från Inera AB. Nu, ett år senare, firar vi denna milstolpe och reflekterar över den positiva utvecklingen som skett sedan dess Vi ställer några frågor till Kristin Aastrup, enhetschef på Digg och den som ansvarar för SDK.
Det är nu ett år sedan Digg tog över SDK, hur ser du tillbaka på året?
Roligt och arbetsintensivt! Vi har både varit ute och träffat organisationer för att berätta vilken nytta SDK kan ge, och stöttat dem som redan är på god väg. Dessutom har vi jobbat med att sätta effektiva interna arbetssätt för att kunna ge bra service.
Framgången med SDK bygger på att många organisationer i offentlig sektor ansluter till SDK. Hur tycker du att det gått under året?
Ansökningarna till SDK har kommit in i en jämn ström under vårt första år och vi stöttar organisationerna med de utmaningar de har. Just nu är det 75 organisationer som är anslutna i produktion och som alltså kan skicka SDK-meddelanden. Ytterligare 79 organisationer har påbörjat sin anslutning, vilket visar att trycket är högt på att ansluta. Kommunerna är mest på hugget – mycket tack vare det införandestöd som Sveriges kommuner och regioner (SKR) ger med Digg inom ramen för initiativet Handslag för digitalisering.
De statliga myndigheterna tar det lite längre tid för. Idag är fem myndigheter anslutna – Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Inspektionen för vård och omsorg, Skolverket och Statens Institutionsstyrelse. Många fler myndigheter behöver ansluta för att vi ska börja se den stora samhällsnytta som SDK kan ge, till exempel i form av kortade handläggningstider. Det hör vi också från kommuner och regioner, det är många som vill kommunicera via SDK med myndigheterna.
Vi ser också att fler privata aktörer med offentligt finansierat uppdrag visar intresse. Här finns stor potential inom hälsa och vård samt inom skolsektorn.
Ansökningarna till SDK har kommit in i en jämn ström under vårt första år
Hur gör Digg för att ännu fler organisationer ska ansluta?
Vi är aktiva på många olika sätt. Vi är ute på konferenser och mässor där de offentliga aktörerna deltar. Vi driver ett införandestöd tillsammans med SKR för att fler kommuner ska ansluta till SDK. Här ser vi fint gensvar och stor uppslutning - 267 kommuner har anmält sig. Dessutom har vi precist startat ett införandestöd för myndigheter där tio myndigheter deltog på startmötet. Fokus var på erfarenhetsutbyte och upphandling. Det är tydligt att myndigheterna vinner mycket på att genomföra ett kartläggningsarbete för att identifiera vilka informationsflöden som passar att skicka via SDK.
Vi ser gärna att de organisationer som påbörjar sitt arbete kring SDK faktiskt anmäler sig till Digg så att vi kan erbjuda stöd.
Nu när SDK har hunnit landa hos Digg, har ni funderat på hur SDK kan utvecklas i framtiden?
Idag lägger vi största fokus på att ansluta nya organisationer, och vi stöttar också deltagarorganisationer i att börja använda SDK i högre grad. Det gör vi bland annat genom att para ihop organisationer som vi tror skulle kunna utbyta information via SDK. För att öka anslutningen öppnar vi nu för ett bredare användande av SDK genom att tillåta fler meddelandetyper. Det innebär att även strukturerad information kommer kunna skickas via SDK och även information maskin till maskin. Under det närmaste året vill vi testa om andra organisationers verksamhetsspecifika behov kan lösas med SDK inom ramen för några piloter. Hör gärna av er till oss om ni har ett bra case för det här!
Till sist, vad tycker du är det viktigaste skälet till att organisationer i offentlig sektor ska ansluta till SDK?
Att spara tid som kan användas till annat. Det här med att faxa, motringa och skicka brev är slöseri med tid och inte speciellt säkert. I dagens offentliga sektor behöver vi använda säkra och effektiva metoder för informationsutbyte så att personalen kan använda tiden exempelvis till mer komplexa ärenden eller personliga möten.
Lär dig mer om SDK
Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan
Publicerad: