Tisdag 16.30 - 17.30

Mingel med plockmat

Vi avslutar den första dagen på Digitaliseringsforum med att ta chansen att prata med varandra och dela erfarenheter. I kombination med lite ätbart.

Om mingel

En social koreografi där rösterna blandas och kanapéerna balanseras på servetter som alltid är en storlek för små. Mingel är inte att äta middag – det är att äta precis tillräckligt många små smakexplosioner för att man ska undra om man är mätt eller bara mer hungrig. Men kanske är det just där hemligheten ligger: du blir aldrig färdig, bara redo för nästa samtal, nästa skratt, nästa smak.

Mingel är alltså både ett träningspass i social smidighet och en påminnelse om att världen egentligen snurrar runt på småprat. Här är det tillåtet att prata om allt och inget: från vädret till världsherravälde, så länge man gör det med ett leende och håller ögonkontakten en sekund längre än vad som känns naturligt.