- Start
- Publicerat
- Remisser och yttranden
- Yttranden 2022
- En ny rymdlag (SOU 2021:91)
En ny rymdlag (SOU 2021:91)
Sammanfattning
DIGG ser positivt på att utredningen lyfter fram data som en strategisk resurs samt på ambitionerna att bidra till ökad digital innovation för positiva samhällseffekter. Detta ligger helt i linje med DIGG:s instruktion och uppdrag om ökad delning och nyttiggörande av data.
DIGG ser även att lagen kan bidra positivt till det nationella och det europeiska rymddatalabbet.
8 Registrering av rymdföremål
DIGG vill uppmärksamma att det för enklare användning och vidareutnyttjande av data är av betydelse att register publiceras i ett format som gör informationen lätt att hantera, se vidare i DIGG:s Vägledning för tillgängliggörande (princip 4).
Detta yttrande har beslutats av generaldirektören Anna Eriksson. I den slutliga handläggningen har också chefsjuristen Linn Kempe deltagit. Föredragande har varit Ulrika Domellöf Mattsson, specialist inom öppna data och datadriven innovation.